Taşıma & Teslimat Politikası

Şirketimizin Sorumlukları

Gönderi işleminin tüm aşamaları mağazamızın markası altında yapılmayabilir. Mağazamız ürünlerde kargo esnasında oluşabilecek herhangi bir hasardan sorumlu değildir. Dağıtım aşamasındaki sorunlarda müşteri ilk olarak Müşteri Hizmetleri'ne başvurarak ürününün teslimatını ya da bilgisini sorgulayabilir.

Sipariş Ulaşım Süresi

Özel durumlar dışında mağazamızdan satın alınan ürünler faturası ile birlikte siparişin verilmesinden itibaren İzmir içine en geç 3 iş günü, İzmir dışına ise en geç 5 iş günü içerisinde ulaştırılır. Özel durumlar kapsamına resmi ve bölgesel tatiller, yılbaşı ve birleştirilmiş dini bayram tatilleri girer. Bu tatillerde dağıtım çözüm ortakları çalışmadığından sipariş girişi tarihine bağlı olarak sevkiyat tatil sonrasına kalabilir. Böyle durumlarda sitemiz gerekli uyarıya ana sayfasında görünür bir bölümde yer verir. 

Çalıştığımız Kargo Şirketleri

Mağazamızın taşıma prosedüründeki çözüm ortağı Yurtiçi Kargo’dur.

Kargo Ücretleri

Nakliye ücretleri ürün ağırlık ve hacmine göre değişmektedir. Arızalanan ve garanti kapsamında olan bir ürününün tarafımıza ürün teslim tarihinden sonra 15 gün içersinde ulaştırılması halinde kargo ücreti mağazamız tarafından karşılanacaktır. Bu tarihten sonra gönderilecek ürünlerin kargo ücreti müşteri tarafından karşılanacaktır. Sipariş verilen bir ürünün (İade koşullarına göre uygun olma şartı ile ) iptal edilmesi ya da iade edilmesi halinde kargo ücreti müşteriye ait olacaktır.

Teslimat Sırasında Ödeme

Teslimat sırasında dağıtım görevlisine kargo ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Diğer Ülkelere Teslimat (KKTC)

Mağazamız şu anda yalnızca Türkiye ve KKTC dâhilinde ürün dağıtımı yapmaktadır. Türkiye'nin tüm illerine ürünleri ulaştırılabilmektedir.